Prihlásiť sa k odberu noviniek

Michal Bubnič, rožnavský biskup

linea recta brevissima - priamo najbližšie k pravde č. 47
€2,00

Životný príbeh pätnásteho rožňavského biskupa msgr. Michala Bubniča je málo známy nielen širokej verejnosti na Slovensku, ale aj v našej diecéze. Preto, pri príležitosti 75. výročia jeho mučeníckej smrti (aj 120 rokov od jeho kňazskej vysviacky (22. júna 1900) a 95 rokov od vymenovania na čelo Rožňavskej diecézy (30. októbra 1925), je vhodné si jeho život priblížiť, a upriamiť pozornosť na jeho život, ktorý je svedectvom výnimočnosti životných postojoch tohto vzácneho pastiera.

V jeho živote objavujeme mnohé charakterové črty, ktoré sa prejavili v náročných životných situáciách. Tieto nám odhaľujú, aký zložitý je život kňaza a potom biskupa v dobrých podmienkach, ale aj v meniacich sa časoch. Poukazujú na život kňaza a biskupa nielen pri oltári, hoci to býva veľmi dôležitá časť denného programu, ale nikdy nie je jediná.

Koniec prvej svetovej vojny priniesol so sebou rozpad Rakúsko – Uhorska a vznik 1. Č-SR. Nové usporiadanie Európy bolo dané svetovými mocnosťami. Prelomové časy podobného charakteru vždy prinášajú so sebou bolestivé rozdelenie spoločnosti a kňaz Michal Bubnič sa aktívne zapojil do konsolidácie pomerov na Slovensku v klube katolíckeho duchovenstva.

Mal značné zásluhy na príchode Spoločnosti Božieho slova (verbistov) na Slovensko...

Špecifikácia
Autor Martin Lacko
Počet strán 48
Väzba Brožovaná
Formát 150 x 210
ISBN-13 9788081791598