Prihlásiť sa k odberu noviniek

Spomienky

Dejiny založenie Misijného domu Božského Srdca vo Vidinej
Dostupnosť: 1 x na sklade
€7,00

Milí čitatelia,

s veľkou radosťou i pietou dávame do Vašich rúk tlačenú podobu denníka grófky Hedvigy Asbóthovej. Nemohli by sme vnímať ducha minulej doby, keby sme nemali k dispozícii text napísaný v danej historickej epoche. A hoci je toto obdobie pre nás vzdialené, prináša mnoho sviežich pohľadov na život, vieru, politiku, majetok a ďalšie hodnoty.

Spomienky Hedvigy Asbóthovej sú pamätníkom našich dejín prebiehajúcich v období rakúsko-uhorskej monarchie i krátko po nej. Šľachta, ktorá dbala na duchovné i materiálne dobro svojich poddaných, páni a panie, ktorí sa vedeli tešiť zo života, ale dokázali sa aj postiť a žiť striedmo, mali schopnosť motivovať ľud k prejaveniu úcty voči Bohu a Cirkvi, to je obraz pre nás nezvyklý. V dobe nedávno minulej sme boli nainfikovaní čierno-bielym myslením: „feudáli boli tí zlí a jednoduchý ľud bol vždy ten dobrý.“

Čítanie, ktoré máte k dispozícii je vhodné na revíziu tohto skresleného pohľadu na život v minulosti. Je tiež užitočné ako inšpirácia a povzbudenie a v neposlednom rade je dobré na rozšírenie, respektíve doplnenie nášho poznania dejín. Verím, že počas čítania sa nebudete nudiť.

Uvedomujeme si, že sme o tak vzácny text mohli ľahko prísť. Vďaka úsiliu dnes už nežijúcich pátrov Martina Babíka SVD a Štefana Horvátha SVD sa podarilo rukopis grófky nájsť, prepísať a preložiť do slovenčiny. Treba ešte pripomenúť, že tento nevšedný text sa našiel po viac ako sto rokoch od napísania jeho prvých riadkov. Keďže naši spolubratia vložili do záchrany textu veľa energie, a tiež pre samotný obsah spomienok, považovali sme si za povinnosť dotiahnuť záležitosť do konca a vydať túto písomnú pamiatku knižne. Spomienky vidinskej gŕofky dopĺňa krátka štúdia nášho spolubrata Tomáša Gerboca SVD o pátrovi Félixovi Drevekovi, prvom rektorovi Misijného domu vo Vidinej.

Špecifikácia
Autor Hedviga Asbothová
Vydavatel Spoločnosť Božieho Slova
Počet strán 132
Formát 129×209 mm
Väzba brožovaná
ISBN-13 9788085223941
ISBN-10 -